Sosyal İzolasyon Günlerinde ’’Çocuğum İçin Neler Yapabilirim?’’

img

Covid-19 sürecinde ebeveynlerin yapabilecekleri -2 -Aile içi etkileşimi artırmak: Bu dönemde aile içinde duyguların paylaşılması, birlikte kaliteli zaman geçirmek psikolojik iyi oluşa katkı sağlayacaktır. İçinden geçtiğimiz süreçte bunları yapmak ebeveynler için güç olabilir, fakat bu sürecin çocuklar tarafından daha kolay atlatılması için ebeveynlerin çaba göstermesi önemli. Mutfakta birlikte yeni tarifler denemek, evde küçük deneyler yapmak gibi aktivitelerle aile içi etkileşim artırılabilir.

-Birlikte “İyi ki” listesi yapmak: Böylece şükredebileceklerimizin farkına varmak. Her gün bu listeye bir madde eklenebilir. Liste görülebilecek bir yere asılabilir.

-Çocukların salgınla ilgili sorularına sabır göstermek, anlayabilecekleri tarzda, somut bir şekilde cevap vermek ve güven verici olmak. Çocuklar neden evde kalmak zorunda olduklarını, niye okula gidemediklerini, virüsün kendilerine ve ailesine bulaşıp bulaşmayacağını sorgulayabilirler. Salgın süreci gibi olağandışı durumlarda yaşanılanları anlamlandırmak ihtiyacıyla çocukların sorduğu sorular artabilir. Cevabını bilmediğimiz sorular olduğunda geçiştirmek yerine, bilmiyorum araştırıp seninle paylaşayım denilebilir.

-Çocuğun sosyal iletişimini artırmak için yüz yüze görüşemediği akrabalar ve arkadaşlarıyla iletişime geçmesini sağlamak -Çocuklarla birlikte dua etmek, kaygıyı yatıştırabilir. -Çocuklara görevler/sorumluluklar vermek: Çocuğun bir işe yarıyorum, bir şeyler yapabiliyorum düşüncesini güçlendirecek ve benlik saygısına olumlu tesir edecektir.