Son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışma sonucunda uzmanlar zihinsel, duygusal, davranışsal ve spiritüel faktörlerin sağlığı doğrudan etkileyebileceğine dair güçlü bulgulara ulaşmıştır. Zihin-beden tıbbı alanında yapılan bu araştırmalara göre duygu ve düşünce kalıpları vücuttaki dengesizliklere etkide bulunmaktadır.

Zihin-beden bağlantısı hem fiziksel hem de kimyasal düzeyde gerçekleşir. Beyin, “zihin” olarak adlandırılan zihinsel durumları deneyimlemenizi sağlayan bir donanımdır. Bu “zihin” kavramı, düşünceler, inançlar, tutumlar ve duygular dahil olmak üzere zihinsel durumları kapsar. Farklı zihinsel durumlar biyolojik işleyişi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

Sıkışmış veya bastırılmış duygular ruh sağlığına olduğu kadar fiziksel sağlığa zararlı görünmektedir. Bir çalışma, duygularını baskılayan kişilerin, stres hormonu kortizolünün normal dengesinin, duygularını özgürce ifade eden insanlara kıyasla oranla bozulma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Zamanla, kronik psikolojik stres, vücudun hormonal ve immünolojik düzeyde çalışma şeklini değiştirerek kanser ve kardiyovasküler hastalığın gelişimine ve ilerlemesine neden olabilmektedir. Örneğin, çalışmalar, sinir sisteminin kortizol ve epinefrin / adrenalin gibi çok yüksek veya çok düşük stres hormonu seviyeleri gibi genel stres tepkisini düzenleme biçiminde dengesizliklere sahip olmanın, metastatik meme kanseri olan hastalarda erken ölümü öngörebileceğini göstermektedir.

İnandıklarınız Hastalığa Neden Olabilir

Bu zihin-beden bağlantısı nedeniyle, düşünme ve hissetme şekliniz ve sahip olduğunuz derin inanç kalıpları, hastalığın gelişimine katkıda bulunabilmektedir. Acı verici duyguları keşfetmez ve bunlarla uğraşmazsanız, vücudun kendini iyileştirme yeteneğini fiziksel olarak bozabilecek temel bir kaygı, depresyon veya öfke duygusu oluşturabilirler.

Bu inanç ve fiziksel duyum etkileşimini deneyimlemenin yaygın bir yolu, kronik ağrı ile uğraşmaktır. Özünde ağrı, yaşadığınız fiziksel duyumların, hissettiğiniz duyguların ve ağrının sizin için anlamının toplamından ibarettir ancak insanlar ağrıyı çoğunlukla bedensel bir hastalığın işareti olarak yorumlar ve tedavi olmaya ya da ağrıyı susturmaya çalışır. Sonuç kişinin beden-zihin bağlantısının işlevini yitirmesidir.

Zihin-Beden-Ruh Bütünlüğü ile İyileşmek & İyileştirmek

Hastalığı iyileştirmek ve önlemek, fiziksel, spiritüel ve duygusal yaklaşımların bir kombinasyonunu gerektirir. Duygularınızı işlemenize ve iç huzuru ve fiziksel sağlık geliştirmenize yardımcı olabilecek çeşitli zihin-beden yaklaşımları vardır.

Zehirli duyguların birikmesini önlemek için öncelikle anda olmanız ve farkında kalmanız gereklidir. Dikkat etmek, duyguları ortaya çıktıklarında tanımlamanıza, işlemenize ve nasıl tepki vereceğinizi seçmenize olanak tanır. Dt. Emine Duvarcı Çelik ile 29 Şubat 2020’de sağlık çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştireceğimiz eğitim programı Beden-Zihin bağlantısını anlamanın temel dinamikleri ve beden-zihin ilişkisini sağlamak için kullanılabileceğiniz uygulamalara giriş ile başlayacaktır. Takip eden haftalarda organize edilecek atölye çalışmaları ile adım adım ‘Beden-Zihin Bütünlüğü’nü sağlamaya yönelik beceriler edinmiş olacaksınız.

Dt.Emine Duvarcı Çelik Kimdir?

1982 Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olduktan sonra muayenehane çalışmalarının yanında 1983-2007 ODTÜ Sağlık Merkezi’nde çalışmış ve buradan emekli olmuştur. 2004 yılında kurulan, Doktor, Diş hekimi ve Psikologlardan oluşan Ankara Tıbbi Hipnoz Derneğinde kurucu başkan olarak 2011 yılına kadar devam etmiştir. Birçok yurt içi ve yurt dışı hipnoz çalışmalarında yer almıştır. 1997 yılında Almanya’da Reiki Master Ellen Schimanski’ den Reiki Master olmuştur. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal eğitimler, çalıştaylar, kurslar, seminerlerle geçen 24 yıllık deneyimleri ile ‘kendimi anlamaya çalışıyorum’ dediği yolculuğunda öğrenmeye ve öğretmeye devam etmektedir.

Aldığı Eğitimler:

2013 Tansel Ersavaş, Güzel Yaşamın Beş Temeli, Ankara

2011 Dr.Madam Kataria, Kahkaha Yogası, Ankara

2011 Nesrin Kayatürk, Kozmik Enerji Eğitimi, Ankara

2011 Vipasana Medidasyonu (10 gün), Şile İstanbul

2011 Ord. Prof. M. Norbekov, Norbekov Sistemi 4. Seviye, İstanbul 

2010 Nesrin Kayatürk, Garry M. Daggles Access Consciousness Bars Eğitimi, Ankara

2009 Ankara Resimve Heykel Müzesi Derneği Karma sergisi

2009 Mahram Satymbaeva, Norbekov Sistemi 1-2-3. Seviye, Ankara 

2006 Dr. Yıshiakıomura, Bi-Digital O-Ring Test Woksop, İstanbul

2006 ODTÜ Kültür Kongre Merkezi, Çalışan Personel Karma Sergisi, Ankara

2005-2010 Ulusal Hipnoz Kongrelerine Dernek Başkanı olarak sunumlarla katılım, Ankara ve İstanbul

2005, Psk.Shaul Livnay, Gong ve Hipnoz, Psikoterapi ve Hipnoz Derneği, İstanbul 

2005, Dt Ali Eşref Müezzinoğlu İleri Düzey Hipnoz Eğitimi, ATHD, Haymana, Ankara

2005, Dr.Albrecht Schmierer .Hipnoz, Psikoterapi ve Hipnoz Derneği, İstanbul

2005, Kalite Yönetim Temsilcisi, ODTÜ-SEM Ankara

2005, Ali Dinler, Ateşte Yürüyüş, Ankara

2004, Prof.Dr.Giora Dromi (İsrail), Aile Terapisi (3 gün), A.Ü.Eğitim Fakültesi, Ankara

2004, Robert Smith, 5 Günde Hipnoz, Ankara

2003, Mehpare Çelik,Diksiyon ve Güzel Konuşma, ODTÜ-SEM, Ankara

2003 Tıbbi Hipnoz Kursu, T.C Yeditepe Diş Hekimliği Fakültesi, İstanbul

2003, NLP INPLANTA, ODTÜ-SEM, Ankara

2002 Ziya BARAN, Hızlı Okuma Eğitimi, Ankara

2002 Ziya BARAN, Hafıza Teknikleri ve Öğrenmeyi Öğrenme Eğitimi, Ankara

2001 Halise Baydar, Aile Sergisi Çalışmaları, Ankara

1997 Reiki Master Ellen Schimanski, Reiki Master Eğitimi, Almanya

1997 Rebirthing, Köln, Almanya

1996 Renk Terapisi, Ankara

1996 Taş Terapisi, Ankara

1996 Feng Shue ve Mekân Temizliği Eğitimi, Ankara

1995 Transandantal Meditasyon ve TM- Sidhi Programı ve İleri Teknikler, Ankara

1995 Arica, REİKİ inisiyesi, Ankara

1983 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sağlık Merkezi, işe başlama

1982 Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, mezuniyet,Ankara

Ruh Sağlığında Beden-Zihin Çalışmalarına Giriş Eğitimi Konu Başlıkları

 • Kendi bedenimizi okumak
 • Başkalarının bedenlerini okumak
 • Günlük hayatımda var olan bilgileri nasıl kullanabilirim? Nasıl kullandırabilirim?
 • İyileşmenin farklı yöntemleri (yeni teknikler)
 • Bütüncül yaklaşımda farklı bir tarif
 • Beden-Zihin Bütünlüğünü Sağlama Tekniklerine Giriş (Enerji Terapisi, Taşlarla Terapi, Renk Terapisi, İmge Terapisi, Hipnoterapi)
 • Tekrar eden fiziksel ve ruhsal döngüden nasıl çıkabiliriz?
 • Ne istiyorum ne istemiyorum? (Evet- Hayır testi, sarkaç ile tespit)
 • Teorik pratik uygulamalar

Eğitimle İlgili Önemli Bilgiler:

 • Eğitime sağlık alanlarından (Psikiyatri, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık, Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Diyetisyenlik, Tıp veya Hemşirelik) öğrenci veya mezun olan herkes katılabilmektedir. Bu alanların dışında kişisel gelişimine destek olmak isteyen katılımcılar için Beden-Zihin Bütünlüğü Uygulamalarına Giriş Eğitimi önümüzdeki günlerde açılacaktır ancak dileyenler şimdiden ön kayıt yaptırabilir.
 • Eğitim sonunda ‘Katılım Belgesi’ verilecektir. Verilecek olan Katılım Belgesi Beden-Zihin Bütünlüğü Atölye Çalışmalarına katılmak için gerekli önkoşuldur.
 • Giriş eğitiminde sonraki haftalarda Beden-Zihin Bütünlüğü Atölye Çalışmaları yapılacaktır (Enerji Terapisi, Taşlarla Terapi, Renk Terapisi, İmge Terapisi, Hipnoterapi).

Bilgi ve Kayıt için:0535 962 28 35